خدمت بافت بندناف

خدمت بافت بندناف

بافت بندناف، منبع ارزشمندی از سلول‌های بنیادی

بافت‌ بندناف در کنار خون موجود در بندناف از گذشته تا به امروز به عنوان ضمائم اضافی زایمانی در نظر گرفته می‌شود، در حالیکه امروزه این بافت کاربرد وسیعی در حوزه‌ی پزشکی بازساختی و مهندسی بافت پیدا کرده است. انواع مختلفی از سلول‌های بنیادی در بافت بند‌ناف وجود دارند که هر کدام پتانسیل‌های کاربردی مختلف دارند.

ذخیره‌سازی انجمادی بافت بندناف

ذخیره‌سازی انجمادی بافت بندناف یکی از تکنیک‌های مدرن علم پزشکی است که به عنوان ضمانتی برای داشتن فرزندان و حتی جامعه‌ای سالم در نظر گرفته ‌می‌شود. امروزه، ایده حفظ سلول‌های بنیادی بافت بندناف از طریق ذخیره کردن قطعات بافتی به عنوان سیاست بیمه زیستی برای خانواده در سطح جهانی، پذیرفته‌ شده است.

مزایای ذخیره‌سازی بافت بندناف

انجماد بافت بندناف برای کاربردهای بالینی دارای مزایای متعددی است از جمله:

 1. مقرون به صرفه بودن فرآیند اولیه انجماد
 2. امکان دسترسی به سلول‌های بنیادی بافت بندناف از همان اهداءکننده اولیه در زمان مورد نیاز، مزیت ذخیره‌سازی بافت بندناف نسبت به ذخیره‌سازی سلول‌های مشتق از آن است.
 3. هر زمان که کاربردهای بالینی جدیدی برای سلول‌های بنیادی موجود در بافت بندناف تعریف شود، می‌توان از بافت‌های بندناف منجمد بهره برد.
 4. در فرآیند ذخیره‌سازی بافت بندناف انواع سلول‌های بنیادی موجود در بندناف اولیه (بافت‌های پیش از انجماد) تحت شرایط خاصی در محیط طبیعی خود به صورت منجمد حفظ می‌شوند تا در صورت نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی غیر خونساز، این منبع ارزشمند به‌راحتی جهت پیوند در دسترس باشد.

 

فرآیند ذخیره‌سازی بافت بندناف به چه صورتی انجام می‌شود؟

جمع‌آوری بافت بند‌ناف فرآیندی ساده، بدون درد و بی‌خطر است.
فرآیند ذخیره‌سازی بافت بند‌ناف با تهیه تقریباً 20 سانتی‌متر از بافت بند‌ناف در زمان تولد شروع می‌شود. این عمل پس از خارج کردن جفت، بریده شدن بند‌ناف و جمع‌آوری خون بند‌ناف انجام می‌شود. سپس بخش بافت بند‌ناف تمیز می‌شود و در ظرفی استریل حاوی آنتی‌بیوتیک برای انتقال به آزمایشگاه قرار می‌گیرد.
جمع‌آوری بافت بند‌ناف برای هر دو نوع زایمان طبیعی و سزارین انجام ‌می‌شود. پس از جمع‌آوری کامل نمونه، پرسنل آزمایشگاه برای تحویل ظرف حاوی بافت از بیمارستان به آزمایشگاه پردازش بافت، اقدام می‌کنند. متخصصان آزمایشگاه پردازش بافت شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان، بافت بند‌ناف را تحت شرایط استریل شستشو و پردازش می‌کنند و پس از برش در محلول انجمادی اختصاصی قرار می‌دهند. در نهایت، نمونه بافت بندناف در تانک‌های مخصوص نگهداری بافت بندناف برای طولانی مدت منجمد می‌شوند (شکل4).
بافت‌های ذخیره شده در بانک بافت بندناف رویان از لحاظ آزمایشات سرولوژی و میکروبیولوژی بررسی می‌شوند. جهت مشاهده لیست کامل آزمایش‌ها، می‌توانید بروشور بافت بندناف را از لینک زیر دریافت کنید.

band-naf

چرا باید هم بافت بند‌ناف و هم خون بند‌ناف را ذخیره کرد؟

در سال 1991 دانشمندان دریافتند که بافت بندناف خود منبع غنی از انواع متفاوتی از سلول‌های بنیادی است. این سلول‌ها دارای عملکردهای ویژه زیادی هستند که نیاز پزشکی بازساختی را برطرف می‌سازند. توانایی بدن برای بازسازی بافت‌ها از طریق سلول‌های بنیادی خود، محدود است و با افزایش سن، کاهش بیشتری می‌یابد. تعداد زیادی از سلول‌های بنیادی جمع‌آوری شده از بافت بند‌ناف توانایی بازسازی و تمایز به انواع مختلف سلول را دارند؛ بنابراین، به‌طور بالقوه می‌توانند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به تنهایی استفاده شوند. همچنین مطالعات جدید نشان می‌دهند که پزشکی بازساختی با ترکیبی از انواع سلول‌های بنیادی مؤثرتر واقع می‌‍‌گردد.
در برخی از کارآزمایی‌های بالینی، سلول‌های بنیادی بافت بندناف برای تکمیل اثر سلول‌های بنیادی خون بندناف در همان پیوند استفاده شده اند. با افزایش کاربردهای بالقوه سلول‌های بنیادی و سایر سلول‌های بافت بند‌ناف، فرآیند ذخیره‌سازی بافت بند‌ناف امروزه در سطح جهانی امری عادی است و بیش از 60 درصد از مشتریان بانک‌های خون بندناف دنیا ترجیح می‌دهند هم خون بند‌ناف و هم بافت بند‌ناف نوزادشان را ذخیره کنند. از طرفی با ذخیره‌سازی خون بندناف و بافت بندناف، دسترسی کودک به دو نوع مختلف سلول بنیادی در آینده تضمین خواهد شد.

بند ناف

 • خون بندناف+ بافت بندناف
 • موارد استفاده بالقوه درمانی:
  • اوتیسم
  • فلج مغزی
  • دیابت
  • ام اس
  • ارتوپدی و جراحی عمومی
  • آلزایمر
  • پارکینسون
  • لوپوس
  • روماتیسم مفصلی و ...
 • خون
 • موارد استفاده بالقوه درمانی:
  • سرطان ها
  • اختلالات خونی
  • سندرم نارسایی مغز استخوان
  • اختلالات متابولیک
  • اختلالات ایمنی

چه کسی می‌تواند از بندناف کودک شما استفاده کند؟

اعضاء بیولوژیکی خانواده (والدین، خواهر یا برادر، پدربزرگ یا مادربزرگ) نیز ممکن است از سلول‌های بنیادی بافت بندناف کودک سود ببرند. سازگاری دلیلی است که خانواده‌ها بافت بند‌ناف را ذخیره می‌کنند.

دریافت‌ کننده میزان سازگاری
کودک اهداءکننده 100% سازگار
والدین 100% سازگار
خواهر/ برادر 75% سازگار
پدربزرگ/ مادربزرگ 25% سازگار

دریافت بروشور بافت بندناف

جهت دریافت بروشور بافت بندناف شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان و کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک زیر کلیک کنید.