Menu

بانک سلول های بنیادی خون بندناف

بانک سلول های بنیادی خون بندناف

بانک خون بند‌ناف شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان

شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با حدود دو دهه فعالیت تخصصی در حوزه ذخیره‌سازی خون بندناف و خدمات پزشکی بازساختی، نزدیک به 200 هزار نمونه خون بندناف از سراسر ایران جمع‌آوری کرده است. همچنین، امکان انجام پیوندهای موفق برای متقاضیان و مراجعه‌کنندگان خود در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند انواع سرطان خون، کم‌کاری شدید مغز استخوان و سایر اختلال‌های خونی را فراهم کرده است.

خون بندناف

خون موجود در بندناف جدا شده از نوزادان در بدو تولد، همچنان به عنوان ضمائم اضافی زایمانی در نظر گرفته می‌شود، اما در واقع حاوی کلیه سلول‌های خونی و از همه مهم‌تر درصد قابل ملاحظه‌ای از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که آن را بسیار ارزشمند می‌سازد. کاربردهای درمانی و پزشکی این سلول‌ها با سرعت زیادی در حال گسترش است. از آنجایی که این سلول‌ها به بدن در بازسازی بافت‌ها و سیستم‌ها کمک می‌کنند، خون بند‌ناف امروزه به عنوان یک عنصر احیاءکننده نیز شناخته می‌شود.

کاربرد درمانی خون بندناف

بیش از سه دهه از پیوند اولین خون بندناف برای درمان کودک مبتلا به کم‌خونی فانکونی می‌گذرد. در عصر حاضر از خون بندناف برای درمان بسیاری از بیماری‌های بدخیم مانند اختلالات خونی، نقص سیستم ایمنی، بیماری‌های متابولیک و برخی از سرطان‌ها استفاده می‌شود. تحقیقات پژوهشگران این حوزه، نویدبخش آینده‌ای است که استفاده از سلول‌های خون بندناف فراتر از تصور‌ها خواهد رفت و امید می‌رود با سیر افزایشی مطالعات کارآزمایی بالینی در سراسر دنیا، برای درمان بیماری‌هایی مانند فلج مغزی، سکته مغزی، دیابت و اوتیسم کارایی خواهد داشت و افق‌های کاربردی فراوان‌تری برای استفاده از این سلول‌ها گشوده شود.

 

فواید ذخیر‌ه‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف

فرصت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف، فقط یک بار در زندگی پیش می‌آید و در صورت ذخیره‌سازی و نیاز افراد، به مدت بیش از 20 سال قابل دسترسی هستند. پیشرفت‌‌‌های زیادی در شناخت زیست‌شناسی سلول‌‌های بنیادی خون‌ساز انجام‌ گرفته و پیوند این سلول‌‌ها برای درمان برخی بیماری‌ها امیدبخش بوده است. سلول‌های بنیادی خون بندناف سازگاری بافتی بیشتری دارند؛ بدین معنا که احتمال رد پیوند سلولی توسط فرد گیرنده پیوند، کمتر است و همچنین هنگام پیوند به ندرت ناقل بیماری‌های عفونی خواهند بود. سلول‌های بنیادی خون بندناف توانایی عبور از سد خونی و مغزی را دارند. این سلول‌ها می‌توانند به سلول‌های عصبی و سایر سلول‌های مغزی نیز تبدیل شوند؛ بنابراین ممکن است در درمان برخی از اختلالات مغزی مؤثر باشند. این در حالی است که جمع‌آوری‌، پردازش و ذخیره‌سازی این سلول‌ها ایمن و کاملاً بدون درد و عارضه برای کودک و مادر است.

band-naf

فواید ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف برای کل اعضای خانواده

سلول‌های بنیادی خون بندناف با احتمال تطبیق‌پذیری صددرصدی، در درجه اول برای خود کودک قابل استفاده است. اگر خون بندناف خود کودک وجود نداشته باشد، احتمال پیدا کردن نمونه خون بندناف تطبیق‌پذیر ژنتیکی، خارج از اعضاء خانواده، بسیار کم است. همچنین، این سلول‌ها برای درمان دیگر افراد خانواده شامل خواهر، برادر، پدر و مادر نیز با احتمال تطبیق‌پذیری مطلوب، کاربرد دارند.

تأثیرات مثبت بر روند درمان برخی بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم

سرطان خون از جمله بیماری‌هایی است که در آن اغلب از شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های خونی سرطانی استفاده می‌شود، اما این رویکرد، دارای عوارض برای سلول‌های خون‌ساز طبیعی بدن است و پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز به طور مؤثر سلول‌های قدیمی را با سلول‌های جدید و سالم جایگزین می‌کند. گزارش‌های مربوط به پیوند سلول‌‌های بنیادی خون‌ساز به منظور درمان سرطان‌های توپر نیز مانند رتینوبلاستوما، سارکومای مغز استخوان و سرطان‌های تخمدان حاکی از نتایج رضایت‌بخشی است.

میزان موفقیت سلول‌های بنیادی در درمان

تا امروز بیش‌ از 50 هزار پیوند خون بندناف برای درمان بیش از 80 بیماری بدخیم و غیربدخیم در سراسر جهان، با اثربخشی نزدیک به 75 درصدی انجام شده است. همچنین بیش از 8 میلیون واحد نمونه خون بندناف در بانک‎‌های خون بندناف خانوادگی و بانک‌های خون عمومی سراسر جهان، ذخیره شده است. شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان نیز با نزدیک به 200 هزار نمونه خون بندناف در ایران، در واحد تحقیق و توسعه خود، در حال انجام کارآزمایی‌های بالینی مرتبط با بیماری‌های فلج مغزی، اوتیسم و آرتروز است.

دریافت بروشور خون بند ناف

جهت دریافت بروشور خون بند ناف شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان و کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک زیر کلیک کنید.