Menu

اخبار

اخبار

چهارشنبه 24 آبان 1396
تعداد بازدید: 1633
تعداد نظرات: 0

همکاري ٤٠٠ بیمارستان برای جمع آوری و ذخیره‌سازی خون بندناف 

همکاري ٤٠٠ بیمارستان برای جمع آوری و ذخیره‌سازی خون بندناف 
مدیرعامل بانک خون رویان گفت: در حال حاضر حدود ٤۰۰ بیمارستان در سراسر کشور در زمینه جمع‌آوری خون بندناف در حال فعالیت هستند و توانسته ایم حدود ۸۵ هزار نمونه خون بندناف در بانک‌ خانوادگی خون بندناف رویان ذخیره کنیم.

به گزارش روابط عمومی، مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون رویان در نشست خبری روز جهانی خون بند ناف با اشاره به منابع ذخیره‌شده خون بندناف در بانک‌های عمومی و خصوصی کشور ما اظهار داشت: به طور مجموع در بانک‌ خصوصی ما 85 هزار نمونه خون بندناف ذخیره شده که این موضوع در میان کشورهای خاورمیانه بی‌نظیر است. همچنین در بانک‌های عمومی توانستیم 15 هزار نمونه از خون بندناف افراد را جمع‌آوری کنیم.
وی تصریح کرد: در 7 ماهه نخست امسال، تعداد نمونه‌های جمع‌آوری‌شده 9 هزار و 431 مورد بود که اکنون این آمار به 13 هزار مورد رسیده است.
ضرابی ادامه داد: نزدیک به 40 نمونه از کشور عراق و همچنین منطقه کردستان در بانک‌های خصوصی ما ذخیره شده است.
مدیرعامل بانک خون رویان بابیان اینکه دانش ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی در کشور ما کاملاً بومی است، گفت: از تعداد نمونه‌های ذخیره‌شده 54 درصد مربوط به نوزادان پسر و 46 درصد به نوزادان دختر مرتبط است. همچنین 14 درصد از عمل‌های انجام‌شده مربوط به زایمان‌های طبیعی و 86 درصد دیگر مربوط به سزارین بوده که این موضوع نشان‌دهنده کاهش یافتن میزان زایمان‌های طبیعی در کشور است.
وی ادامه داد: در تهران بیش از 800 پزشک و در شهرستان‌ها نیز بیش از 500 پزشک در حال همکاری برای جمع‌آوری خون بندناف و ذخیره‌سازی آنها هستند. همچنین 400 بیمارستان در سطح کشور در ارتباط با این موضوع فعالیت می‌کنند.
ضرابی در خصوص طرح‌های توسعه‌ای این مؤسسه گفت:‌ جمع‌آوری و فرآوری محصولات مشتق از پرده آمنیوتیک، سرم خون بندناف، پلاسمای بندناف و توریسم‌درمانی ازجمله فعالیت‌های توسعه‌ای این مؤسسه هستند.
مدیرعامل بانک خون رویان خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته بیش از 100 پیوند در بیمارستان‌های حضرت علی اصغر، شریعتی و بانک خون رویان انجام شده است که 20 عمل پیوند آن مربوط به این مرکز است.
وی افزود: امیدواریم تا سال 97 تعداد نمونه‌های ذخیره‌شده به 100 هزار مورد برسد، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌شود اگر دارای یک فرزند مبتلا به بیماری خونی هستند، حتماً در صورت بارداری مجدد اقدام به ذخیره‌سازی خون بندناف کنند.
پایان مطلب/

تصاویر
  • همکاري ٤٠٠ بیمارستان برای جمع آوری و ذخیره‌سازی خون بندناف 

جستجو در اخبار

آرشیو ماهیانه