شماره: 2579
1401/02/19
همایش بانک خون بندناف رویان در استان البرز
همایش بانک خون بندناف رویان در استان البرز

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا با استفاده از خون بند ناف در حال انجام است که شامل تلاش برای درمان اوتیسم، دیابت، فلج مغزی، سکته مغزی و... است.

به گزارش روابط عمومی، دکتر مرتضی ضرابی در همایشی که به مناسبت روز جهانی ماما در دانشگاه خوارزمی برگزار شده بود، گفت: سلول‌های بنیادی خون بند ناف از دسته سلول‌های خون ساز هستند که بلافاصله بعد از تولد قابل جمع آوری هستند ولی متاسفانه غالبا بعد از تولد نوزاد دور ریخته می‌شوند.

به گفته ضرابی امکان ذخیره سازی ۸۰ تا ۲۰۰ سی سی خون بند ناف حاوی سلول‌های بنیادی بعد از تولد نوزاد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه  در کل دنیا هم حدود ۸۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در بانک عمومی و ۷ میلیون نمونه هم در بانک خصوصی ذخیره سازی شده است گفت: ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا با استفاده از خون بند ناف در حال انجام است که شامل تلاش برای درمان اوتیسم، دیابت، فلج مغزی، سکته مغزی و... است.

این مسئول تاکید کرد: در ایران هم  بزرگترین کارآزمایی بالینی بر روی ۱۲۰ کودک ۴ تا ۱۴ سال که به فلج مغزی اطفال مبتلا هستند در حال انجام است و تزریق اول آنها انجام شد ولی تزریق دوم آنها طی دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا طی متوقف شده بود.

 ضرابی گفت: خوشبختانه با کنترل کرونا از دو هفته گذشته مجوز تزریق دوم و سوم به جامعه هدف صادر شده و امیدواریم به نتایج خوبی دست یابیم.

 

پایان مطلب/

حق انتشار محفوظ است ©