اخبار شرکت
شماره: 1559
1397/07/17 - 08:19
سلول‌های بنیادی بند ناف درمان کدام درد‌های بدن می‌شوند؟

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان درباره بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند، توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اولین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی فانکونی (یک نوع کم خونی مادرزادی) انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صد‌ها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشور‌های مختلف جهان تاسیس شده است.

مرور آمار منتشر شده نشان می‌دهد که هر ساله حدود ۳۰ هزار بیمار با بیماری‌هایی که با پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان، قابل درمان هستند شناسائی می‌شوند و حدود ۷۵ درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان نیستند.

  جستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌سازد و به این ترتیب زمان را برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که در زمان کوتاهی می‌میرند کوتاه‌تر می‌کند.

چه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان شده‌اند؟

مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

سلول‌های بنیادی چه کاربردی دارند؟
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان بیان کرد: بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند شامل اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH)، لوسمی حاد، AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد، لوسمی مزمن، CML، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها،  لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین است.

ضرابی ادامه داد: بیماری‌های دیگر شامل ناهنجاری‌های ارثی گلبول‌های قرمز، بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج، نقص ارثی پلاکتی،  ترومبوسیتوپنی مادرزادی، اختلالات پلاسماسل، مولتی پل میلوما، لوسمی پلاسماسل، بیماری‌های ارثی و سندروم لش نیهان، هیپوپلازی غضروف.

وی افزود: سایر بیماری‌ها شامل بیماری الزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های کبدی، دیستروفی عضلانی است که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند؛ در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

چه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان شده‌اند؟

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان تشریح کرد: امروزه ثابت شده است که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است.

ضرابی گفت:  ۱ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال و ۵ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۸۵ سال از آلزایمر رنج می‌برند، همچنین جراحات و آسیب‌های نخاعی سالانه بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر در ایالات متحده را در بر می‌گیرد، بازسازی استخوان باعث شده است که امیدی جدید در درمان مبتلایان به اوستئوپروزیز پارکینسون ایجاد شود، بیماری اتواییمون و پیش رونده مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که سالانه تعداد بسیاری را دچار می‌سازد.

پایان مطلب/

حق انتشار محفوظ است ©